Föreläsningar & samtal

Samtidskonsten Sporrar – del 2

Tors 4 december 2025
17:30 – 18:30
Auditoriet
Ingår i entrébiljetten Max 110 personer. Programpunkten är på engelska
Boka
Google

Välkommen till föredraget Curatoriellt samskapande: Att lyssna till markerna med Dr Victoria Lynn, chef för TarraWarra Museum of Art i Healesville utanför Melbourne, och ett samtal mellan Dr Lynn och Maria Lind, chef för Kin museum för samtidskonst i Kiruna. Föredrag och samtal sker på engelska.

Under rubriken Curatoriellt samskapande: Att lyssna till markerna presenterar Dr Victoria Lynn TarraWarras platsspecifika arbetssätt, som har utvecklats i nära samarbete med First Nations-samhällen. TarraWarra Museum of Art ligger på Wurundjeri-land och grundades 2003 genom donation från filantroperna Eva och Marc Besens, som även inkluderade en omfattande samling av modern och samtida australisk konst.

Under Dr Lynns ledning har TarraWarra fördjupat sitt engagemang i platsens kulturella och historiska betydelse. Arbetet hämtar inspiration från Wurundjeri-folkets bruk av markerna, från Coranderrk Aboriginal Stations historia och från betydelsen av namnet Tarrawarra – långsamt rinnande vatten på språket Woiwurrung. Dr Lynn kommer att utforska hur denna starka platsförankring utmanar den västerländska modellen för moderna konstmuseer.

Med exempel från aktuella utställningar visar föreläsningen hur TarraWarra strävar efter curatoriellt samskapande – där konsten inte står isolerad från livet utan är djupt sammanflätad med platsen, dess historia och dess människor. Detta arbetssätt erbjuder en ny modell för museer som vill arbeta etiskt och kreativt i samklang med sin omgivning och dem som lever där.

Programpunkten är på engelska. Föredraget och samtalet spelas in och publiceras i efterhand.

I samarbete med Sveriges Museer och Maria Lind, chef vid Kin museum för samtidskonst i Kiruna.

Läs mer på Sveriges museers hemsida.

Föreläsarbiografi

Dr Victoria Lynn är en av Australiens ledande museichefer och curatorer, känd för sin strategiska vision och sitt starka engagemang för konstens roll i samhället. Med över 30 års erfarenhet från stora offentliga konstinstitutioner leder hon idag TarraWarra Museum of Art. Hon är särskilt uppmärksammad för sitt arbete med konst av First Nations-konstnärer samt samtida konst från Australien, Europa, USA och Indien.

Dr Lynn har publicerat över 100 artiklar, essäer och monografier om samtidskonst. Hon tilldelades ett Churchill Fellowship 2008 och utnämndes till Fellow vid Monash University 2024. Hon är en viktig röst för både etablerade och nya konstnärskap på den nationella och internationella scenen.

Om seminarieserien

Branschorganisationen Sveriges Museer arrangerar en seminarieserie om museer och samtidskonst i samarbete med Maria Lind, chef för Kin museum för samtidskonst i Kiruna. Serien, som sträcker sig från hösten 2025 till våren 2026, lyfter fram de möjligheter och utmaningar som museer ställs inför i arbetet med samtida konst.

Genom föreläsningar och samtal med inbjudna experter från Sverige och utlandet undersöker seminarierna hur samtidskonsten utmanar och inspirerar museer att tänka innovativt kring samlingar, arkiv och sin roll i samhället.

Seminarieserien omfattar fem tillfällen. Varje seminarium äger rum på ett museum i Sverige i samarbete med värdinstitutionen och gästas av en internationell expert.

Inför ditt besök

Programpunkten är på engelska. Boka din plats via biljettknappen. Antalet platser är begränsat. Visa gärna bokningsbekräftelse vid ditt besök. Programpunkten ingår i museets entrébiljett. Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder. Avbokning görs via mail till bokningar.rohsska@kultur.goteborg.se.

Foto: Rory Gardiner.
Peta Clancys installation från The Soils Project, TarraWarra Museum of Art, 2023.