Arkitekturdagarna: Vad är en byggnad värd?

Välkommen till ett samtal som tar sig an frågan om vilka värden som kan rymmas i en byggnad och i en stad. Med Valhallabadet i centrum undersöks frågan från olika perspektiv, från marknadsmässiga, kulturhistoriska, personliga och materiella till konstnärliga.
Att det populära Valhallabadet i Göteborg står inför rivningshot har nog inte gått många förbi. Enligt en partipolitiskt gränsöverskridande överenskommelse ska badet rivas och ersättas av en multiarena och ett nytt centralbad. Det har lett till många protester från akademi, praktik och allmänhet för vilka badet varit ett offentligt vardagsrum sedan 1956. Samtidigt vittnar simsportföreningarna om behov av mer simyta och att det är trångt i banorna. Valhallabadet står på central mark där många intressen krockar. I det offentliga samtalet diskuteras det dock oftast i termer av funktion och skick. Vad är egentligen en byggnad värd?
För att bredda perspektiven bjuder Föreningen Fasad, Svenska Byggnadsvårdsföreningen, ACAN Sverige, Institutionen för Kulturvård på Göteborgs Universitet och arkitekturduon Benoit Maire och Emma Svanberg in till en seminariedag för att diskutera olika värden inom arkitekturen.
Med Valhallabadet i centrum blickar vi bredare för att undersöka vilka värden som har betydelse för staden vi bygger och lever i. Vilken roll spelar hantverk, material, rums- och stadssammanhang för våra upplevelser? Kan vi bygga en stad med starka handelsplatser och samtidigt bevara identitet som byggts upp över tid? Vad innebär det för en stad att ha en OS-medaljvinnare i arkitektur? Hur skiljer sig dagens byggnadskultur från tidigare epoker och vad riskerar att gå förlorat om de rivs? Vad finns det för potential i att bevara gamla byggnader med ny funktion? Hur kan vi bli bättre på att ta vara på det som redan är byggt när vi bör hushålla med våra resurser för framtiden? Vilka utmaningar finns vid bevarande av efterkrigstidens sporthallar? Och hur ser det ut på andra håll?
Med inbjudna deltagare från olika bakgrunder vill vi vidga perspektivet på en stad där det har byggts mycket och högt under kort tid. Vilka historiska värden och vems historia bevaras när vi planerar för framtiden?
Parallellt med seminariet pågår en utställning som syftar till att visa några av Valhallabadets arkitektoniska kvaliteter och egenskaper, som alla är välkomna att ta del av! Läs mer om utställningen här.
Denna aktivitet är en del av Röhsskas arkitekturdagar 2025.
Frida Bladin – Simhallsarkitekt och simmare. Frida gjorde sitt examensarbete i arkitektur om Valhallabadet och har sedan fortsatt att arbeta med simhallar i praktiken.
Before and After Building – studenter och lärare från masterkursen Before and After Building på Chalmers Arkitektur presenterar sin metodik och hur de jobbar med att få in nytt i det gamla.
Claes Caldenby – Professor emeritus i arkitekturens teori och historia.
Jonatan Forsman – Arkitekt som besökt OS–vinnande arkitektur i Europa och USA.
Lars Marcus – Professor i stadsbyggnad som har startat flera forskargrupper på Chalmers och KTH med fokus på staden och dess sammanhang.
Emma Svanberg och Benoit Maire – Arkitektduo som har arbetat med ett forskningsprojekt om Valhallabadet och efterkrigstidens simhallar.
Martin Öberg – PhD, Lektor i Företagsekonomi, med fokus på marknadsplatser.
Lone-Pia Bach – Professor i restaureringskonst vid Kungliga Konsthögskolan, Stockholm
Régine Pellegrini – Regionarkitekt Pays de Loire, Kulturministeriet Frankrike
Flera talare kan tillkomma.
Boka din plats via bokningsknappen. Antalet platser är begränsat. Visa gärna bokningsbekräftelse vid ditt besök. Programpunkten ingår i museets entrébiljett. Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder. Avbokning görs via mail till bokningar.rohsska@kultur.goteborg.se
Toppbild: Idrottsmuseet.
Tors
2
okt
Tors
2
okt
Fre
3
okt
Fre
3
okt
Fre
3
okt
Lör
4
okt
Lör
4
okt